Интервю с Марио Йоцов – преподавател по пиано и солфеж

Във връзка с изпълнението на проекта „Променяме света“ на фондация „Слънчеви пътеки“, одобрен и финансиран от Столична програма „Социални иновации“, с Договор рег.№ СОА23-ДГ56-4213 от 12.10.2023 до 25.11.2023г., в партньорство  с две културни институции в столицата: 59 ОУ“Васил Левски“ и НЧ“Димчо Дебелянов-1960  ви предлагаме интервю с Марио Йоцов – преподавател по пиано и солфеж, композитор 

  1. Уважаеми господин Йоцов, как възприемате проекта “Променяме света“ към СП “Социални иновации“ на фондация „Слънчеви пътеки“, чийто партньор е 59-то ОУ „Васил Левски“ и НЧ“Димчо Дебелянов“?

Проектът ,, Променяме света“ към СП „Социални иновации“ на фондация „Слънчеви пътеки“ е една много  благородна  инициатива. В основата и е да приобщи опита на педагозите с таланта на учениците, да създаде нови приятелства и идеи за бъдещи проектни участия в областта на културата и изкуствата, да отвори врати за личностна изява и по-добра социализация на подрастващи с различни култури и традиции, чрез изкуството, което сближава общностите в неравностойно положение, нуждаещи се от социално включване и подкрепа. Моето мнение е ,че  изкуството и културата сплотяват хората, разширяват кръгозора на всички, които се занимават  с тях,  и ги правят по-добри, по-организирани, по-социални, по-любознателни  и по-радостни. Партньори на фондация „Слънчеви пътеки“ са „НЧ Димчо Дебелянов 1960“ където аз имам удоволствието да преподавам по пиано и солфеж и 59- ОУ „Васил Левски“, с което имаме съвместни проекти. 

  1. Фондацията участва през 2021г.  в още един успешен проект  „Дървото на доброто“.  Как  учениците   приемат добротата като норма на изява и успяват да я приложат в сферата на изкуството и културата?

Смятам, че музикалните занимания учат учениците на труд, дисциплина и постоянство, правят ги по-добри, по-любознателни и по-целеустремени.

Има една  „Песен за доброто“ по текст на Мая Дългъчева и  на Хайгашот Агасян, която аз много харесвам. В припева и се пее: „Доброто със зора се храни

и може да лекува рани с една  усмивка лъчезарна или с дума благодарна.“

  1. Можем ли днес да променим света, да отворим път за едно по-добро бъдеще?

Малките жестове са много важни, като стремеж за промяна към по-добро. От значение  са вярата, надеждата и любовта, които са свързани с доброто.  За това съм на мнение, че когато човек има ясна визия за промяна към по-добро, трябва да намери средствата и начините за да я постигне, да отстоява намеренията си, и да не се отказва от това към което се стреми.

  1. С кои инициативи на учениците си се гордеете и открито ги поощрявате?

Радвам се когато  виждам учениците ми  постепенно да израстват и напредват в музикално отношение, а и като личности. Освен в уроците това се вижда и усеща  най-много на концертите и събитията, на които те свирят. Всяка година има по два концерта (един на края на учебната година и зимен ), където усилията, труда и постоянството, за които споменах си проличават на сцената и когато засвирят на пианото. Освен това, Народно  читалище „Димчо Дебелянов-1960“ организира няколко събития през годината свързани с наши важни празници. Благодарен съм  и на ръководството на  „59-ОУ Васил Левски“, с което често имаме съвместни проекти, по покана на което мои ученици от школата по пиано изпълниха няколко произведения на годишния им концерт!

  1. Пожелайте нещо на партньорите и на колегите си…

На партньорите и колегите  пожелавам да бъдат много  здрави! Нека вярата,  трудолюбието, любовта и  доброто да им бъдат верни спътници за постигане на всичко, към което се стремят!

Благодаря на ръководството на фондация „Слънчеви пътеки“ за хуманната  мисия да дават път на младите хора за развитие в областта на изкуството. Да отварят врати за изява и на най-уязвимите групи от обществото ни.  

от Миглена Иванова

Кратка визитка

Марио Йоцов е роден през 1985 г. в гр.София. Свири на пиано от шестгодишна възраст. През периода 2002 г. – 2005 г. изучава пиано с преподавател Екатерина Танчева и теория на музиката при проф. Васил Казанджиев към Асоциирания борд на Кралските музикални училища – представителство за България. Обучението си по пиано продължава при проф. Иван Дреников, а като студент в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – при проф. Правда Горанова.

В  НМА  участва във Вокален ансамбъл „Bel Canto” с диригент гл.асистент Ванилия Кисьова. В периода  2009 г. – 2011 г. изучава класическо пеене в подготвителен клас  при  проф. Свилен Райчев.

През 2009 г. получава диплома по пиано LRSM /Лицензиант на Кралските музикални училища/.

През 2015 г. се дипломира като магистър в  Теоретико-композиторски и диригентски факултет на Национална музикална академия, специалност „Музикална педагогика“. През 2016 г. прави специализация по композиция при проф. Красимир Тасков.

Развива и задълбочава уменията си като пианист при проф. Анжела Тошева.

Композира от 15‑годишен. В творчеството му преобладават произведенията за пиано. Автор е и на камерни творби и песни. Има участия в  конкурси и майсторски класове по пиано и композиция в България и в чужбина.

От 2008 г. пее и акомпанира в Академичен хор „Света Параскева“ към Национална художествена академия  с  диригент  Галина Луканова, а от 2016 г. е  един от хормайсторите на хора.

От 2017 г. е преподавател по пиано и солфеж към Музикална агенция „Арт Войсес“, която е в сътрудничество с  НЧ „Димчо Дебелянов 1960“.

През ноември 2022 г. Марио Йоцов организира концерт в Сити Марк Арт  Център , на който солово и с  приятели представя своите първи школа „Младежки албум за пиано“  и диск „Нюанси, настроения и мисли“, и авторски песни.

Организира много концерти, между които концерти с авторска музика, концертите „Марио Йоцов и приятели“ и др., където изпълнява свои композиции и акомпанира на певци и инструменталисти. Участва в концертни изяви на други музиканти и състави.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *