Проектът “Покажи доброто на света” на фондация “Слънчеви пътеки”, одобрен и финансиран от Столична програма ”Социални иновации”

Проектът “Покажи доброто на света” на фондация “Слънчеви пътеки”, одобрен и финансиран от Столична програма”Социални иновации, приета с решение ”с Договор рег.№ СОА24-ДГ56-1962  от 01.08.2024г  до 25.11.2024г. Партньори по проекта са две културни институции в столицата:

59 ОУ ”Васил Левски” и НЧ ”Димчо Дебелянов-1960″.

Проектът „Покажи доброто на  света“ цели подобряване качеството на живот и социалното включване на уязвимите групи – ученици и младежи, в неравностойно положение от 59-то ОУ „Васил Левски“ и възпитаници на НЧ „Димчо Дебелянов-1960“ в отговор на техните социални потребности, които не са задоволени или са задоволени в недостатъчна степен в семейна среда. Проектът ще интегрира три различни и допълващи се инструмента на социално включване, които целят преодоляване на бедността и лишенията в детска възраст, имащи неблагоприятно въздействие през целия живот. Социалната иновация ще даде възможност на децата да участват пълноценно като преки творци (чрез самоизява), като бъдещи любители на театралното изкуство (посетители на представление) и създатели на ново социално градско пространство под формата на паметен поетичен кът.

Дейностите по проекта са:

Дейност 1. Сформиране на екип по проекта, подготовка и разпределение на задачите

Дейност 2: Творчески изяви на уязвими групи от деца и младежи:

Дейност 2.1: В дигитална среда – Дейността включва публикуване през септември, октомври и ноември  на рисунки и изяви от събития  на тема „ Покажи доброто на света“

Дейност 2.2: Организиране и провеждане на две събития:

1) Отбелязване на 108-годишнината от гибелта на поета Димчо Дебелянов- програма на събитието, конкурс за рецитал на стихотворението“Да се завърнеш в бащината къща“  2) Празник на тема “Доброто по света“-програма посветена на добротата и добродетелите, представяне на изложба от рисунки за сближаване на хората (м. октомври в залата на НЧ „Димчо Дебелянов-1960“). Участници на събитието ще бъдат ученици от целевите групи по проекта, широката общественост и всички заинтересовани страни, сред които – младежи, преподаватели, граждани, представители на медиите. Основният акцент в събитията ще бъде образованието, добродетелите на хората по света, изкуствата като обединител във взаимоотношенията. Предвижда се слово за добротата, изложба на рисунки, рецитал, музика и песни.

Дейност 2.3: Честване на ден на будителите

Организиране и посещение на ученици от целевите групи по проекта на столичните къщи музеи на  Иван Вазов, Пейо Яворов, Петко и Пенчо Славейкови. Литературна среща и беседа на младежите с директора на Националния литературен музей поета Атанас Капралов. Предвижда се слово за будителите и изяви на учениците с рецитал.

Дейност 3: Подкрепа за посещение на театър

Екипът по проекта съвместно с представители от партньорските организации ще проведе среща с творци от театър на територията на Столична община, чиято цел ще бъде да предоставят достъп на всички младежи до посещение на една постановка. Всяка театрална пиеса поучава, въздейства  на зрителите с героите от разказваната история.

Дейност 4: Социална иновация – от послания към промяна

“ Покажи доброто на света“ е темата, която би реализирала индивидуални и общностни цели за социално включване чрез създаване на културен кът в памет на поета Димчо Дебелянов, оставил най-нежните стихотворения на България. На специални  табла в сградата на 59-то ОУ „Васил Левски“ и на НЧ“ Димчо Дебелянов-1960“, ще бъдат изписани думи на литературни критици и творци за  поезията на Дебелянов. Стихове и послания от автори и критици ще бъдат излъчвани на телевизионни монитор в зала на 59-то ОУ „Васил Левски“ и салона на НЧ “Димчо Дебелянов-1960“. За първи път ще се реализира ученическа презентация от творби на тези монитори. В изпълнението на проекта ще бъдат поканени за участие целевите групи, широката публика от столичани, различни групи от областта на изкуството и културата. Целта е да се изведат добрите практики от проекта и да се запази българската памет на родната поезия. Като се предложат нови възможности за сътрудничество между различни институции в областта на социалните иновации.

Заключителна пресконференция в залата на НЧ “Димчо Дебелянов-1960“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *